Ročenka 2024: domáce cvičenie a vybavenie štúdií
Zhrnutie
Nákupy firiem a štúdií tvorili v roku 2024 27 % hodnoty objednávok. Pri domácom cvičení viedla jóga (33,2 %) pred meditáciou a zvukom (22,9 %) a ajurvédou (18,5 %). Najsilnejším mesiacom bol jednoznačne december s indexom 145.
Kedy sa nakupuje
Index 100 je priemerný mesiac roka. Na domáce cvičenie sa najviac minulo v novembri (118) a decembri (145), najmenej vo februári a v marci (oba 84). Jún a júl sa držali tesne pod priemerom (89), august bol nad ním (104).
December bol najsilnejší takmer vo všetkých segmentoch, najvýraznejšie pri regenerácii (180), meditácii a zvuku (149) a ajurvéde (143). Pilatesové pomôcky mali okrem decembra silný aj máj (126) a september (133).
Reformery si štúdiá v roku 2024 objednávali najmä v lete, v septembri a v novembri.
Index sezónnosti po mesiacoch (priemerný mesiac roka = 100)
| Mesiac | Domáce cvičenie spolu | Pilatesové pomôcky | Jóga | Meditácia a zvuk | Ajurvéda | Regenerácia | Aróma a priestor | Zdravie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jan | 102 | 86 | 119 | 81 | 105 | 102 | 104 | 87 |
| feb | 84 | 76 | 84 | 90 | 81 | 89 | 87 | 76 |
| mar | 84 | 69 | 84 | 80 | 94 | 77 | 89 | 75 |
| apr | 100 | 100 | 115 | 90 | 92 | 87 | 75 | 109 |
| máj | 93 | 126 | 88 | 99 | 100 | 56 | 84 | 98 |
| jún | 89 | 98 | 92 | 91 | 82 | 79 | 89 | 86 |
| júl | 89 | 69 | 82 | 92 | 95 | 99 | 103 | 87 |
| aug | 104 | 95 | 103 | 99 | 121 | 101 | 94 | 94 |
| sep | 97 | 133 | 95 | 104 | 76 | 103 | 105 | 108 |
| okt | 98 | 111 | 86 | 107 | 105 | 89 | 108 | 104 |
| nov | 118 | 96 | 111 | 119 | 108 | 140 | 127 | 151 |
| dec | 145 | 142 | 142 | 149 | 143 | 180 | 135 | 125 |
Čo sa kupuje na cvičenie doma
Bez reformerov a strojov: jóga 33,2 %, meditácia a zvuk 22,9 %, ajurvéda 18,5 %, zdravie 7,6 %, regenerácia 6,3 %, aróma a priestor 5,2 %, pilatesové pomôcky 3,5 %, oblečenie 2,7 % a barre 0,2 %.
| Segment | Podiel |
|---|---|
| Jóga | 33,2 % |
| Meditácia a zvuk | 22,9 % |
| Ajurvéda | 18,5 % |
| Zdravie | 7,6 % |
| Regenerácia | 6,3 % |
| Aróma a priestor | 5,2 % |
| Pilatesové pomôcky | 3,5 % |
| Oblečenie | 2,7 % |
| Barre | 0,2 % |
Štúdiá a firmy
Objednávky s názvom firmy, IČO alebo IČ DPH tvorili 27 % hodnoty nákupov. Pri reformeroch a strojoch to bolo 63,1 %, pri pilatesových pomôckach 27,2 % a pri jóge 18 %. Ajurvédu (4,6 %) a arómu (4,7 %) kupovali prevažne domácnosti.
| Segment | Podiel |
|---|---|
| Všetky nákupy | 27,0 % |
| Reformery a stroje | 63,1 % |
| Pilatesové pomôcky | 27,2 % |
| Jóga | 18,0 % |
| Meditácia a zvuk | 16,3 % |
| Regenerácia | 6,7 % |
| Zdravie | 5,5 % |
| Aróma a priestor | 4,7 % |
| Ajurvéda | 4,6 % |
| Oblečenie | 3,7 % |
Krajiny
Slovensko tvorilo 40,1 % hodnoty objednávok, Česko 32,0 %, Maďarsko 21,1 % a Chorvátsko 6,7 %.
Jóga mala najväčší podiel v Česku (39,7 %). V Maďarsku viedla meditácia a zvuk (34,0 %) pred jógou (30,2 %). V Chorvátsku boli na čele ajurvéda (24,0 %) a meditácia a zvuk (23,6 %), jóga tam tvorila 12,2 %.
| Krajina | Podiel |
|---|---|
| Slovensko | 40,1 % |
| Česko | 32,0 % |
| Maďarsko | 21,1 % |
| Chorvátsko | 6,7 % |
| Segment | Slovensko | Česko | Maďarsko | Chorvátsko |
|---|---|---|---|---|
| Jóga | 34,5 % | 39,7 % | 30,2 % | 12,2 % |
| Meditácia a zvuk | 21,7 % | 17,6 % | 34,0 % | 23,6 % |
| Ajurvéda | 20,1 % | 17,1 % | 14,8 % | 24,0 % |
| Zdravie | 7,1 % | 5,4 % | 6,9 % | 17,9 % |
| Regenerácia | 4,9 % | 8,6 % | 3,2 % | 10,2 % |
| Aróma a priestor | 4,4 % | 5,5 % | 4,6 % | 8,2 % |
| Pilatesové pomôcky | 4,6 % | 2,7 % | 3,0 % | 2,6 % |
| Oblečenie | 2,7 % | 3,3 % | 2,4 % | 1,2 % |
| Barre | 0,0 % | 0,1 % | 1,0 % | 0,0 % |
Ako čítať tieto čísla
Metodika je rovnaká ako v ročenke 2025. Vydanie sme uzavreli 5. 11. 2026.
Zdroj: Flexity, Central European Market Data by Flexity, ročenka 2024, metodika 1.0, flexitylab.com