Anuar 2024: exerciții acasă și echiparea studiourilor
Rezumat
Achizițiile firmelor și studiourilor au reprezentat în 2024 27% din valoarea comenzilor. La exercițiile acasă a condus yoga (33,2%), înaintea meditației și sunetului (22,9%) și a ayurvedei (18,5%). Decembrie a fost în mod clar cea mai puternică lună, cu un indice de 145.
Când se cumpără
Indicele 100 reprezintă luna medie a anului. Pentru exerciții acasă s-a cheltuit cel mai mult în noiembrie (118) și decembrie (145), iar cel mai puțin în februarie și martie (ambele 84). Iunie și iulie s-au menținut puțin sub medie (89), iar august a fost peste medie (104).
Decembrie a fost cea mai puternică lună în aproape toate segmentele, mai ales la recuperare (180), meditație și sunet (149) și ayurveda (143). Pe lângă decembrie, accesoriile pentru pilates au avut niveluri ridicate și în mai (126) și septembrie (133).
În 2024, studiourile au comandat reformere mai ales vara, în septembrie și în noiembrie.
Indicele de sezonalitate pe luni (luna medie a anului = 100)
| Lună | Exerciții acasă, total | Accesorii pentru pilates | Yoga | Meditație și sunet | Ayurveda | Recuperare | Aromă și spațiu | Sănătate |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ian. | 102 | 86 | 119 | 81 | 105 | 102 | 104 | 87 |
| feb. | 84 | 76 | 84 | 90 | 81 | 89 | 87 | 76 |
| mar. | 84 | 69 | 84 | 80 | 94 | 77 | 89 | 75 |
| apr. | 100 | 100 | 115 | 90 | 92 | 87 | 75 | 109 |
| mai | 93 | 126 | 88 | 99 | 100 | 56 | 84 | 98 |
| iun. | 89 | 98 | 92 | 91 | 82 | 79 | 89 | 86 |
| iul. | 89 | 69 | 82 | 92 | 95 | 99 | 103 | 87 |
| aug. | 104 | 95 | 103 | 99 | 121 | 101 | 94 | 94 |
| sept. | 97 | 133 | 95 | 104 | 76 | 103 | 105 | 108 |
| oct. | 98 | 111 | 86 | 107 | 105 | 89 | 108 | 104 |
| nov. | 118 | 96 | 111 | 119 | 108 | 140 | 127 | 151 |
| dec. | 145 | 142 | 142 | 149 | 143 | 180 | 135 | 125 |
Ce se cumpără pentru exerciții acasă
Fără reformere și aparate: yoga 33,2%, meditație și sunet 22,9%, ayurveda 18,5%, sănătate 7,6%, recuperare 6,3%, aromă și spațiu 5,2%, accesorii pentru pilates 3,5%, îmbrăcăminte 2,7% și barre 0,2%.
| Segment | Pondere |
|---|---|
| Yoga | 33,2 % |
| Meditație și sunet | 22,9 % |
| Ayurveda | 18,5 % |
| Sănătate | 7,6 % |
| Recuperare | 6,3 % |
| Aromă și spațiu | 5,2 % |
| Accesorii pentru pilates | 3,5 % |
| Îmbrăcăminte | 2,7 % |
| Barre | 0,2 % |
Studiouri și firme
Comenzile cu denumirea firmei, CUI sau cod de TVA au reprezentat 27% din valoarea achizițiilor. La reformere și aparate, ponderea a fost de 63,1%, la accesoriile pentru pilates de 27,2%, iar la yoga de 18%. Produsele de ayurveda (4,6%) și aromă (4,7%) au fost cumpărate predominant de gospodării.
| Segment | Pondere |
|---|---|
| Toate achizițiile | 27,0 % |
| Reformere și aparate | 63,1 % |
| Accesorii pentru pilates | 27,2 % |
| Yoga | 18,0 % |
| Meditație și sunet | 16,3 % |
| Recuperare | 6,7 % |
| Sănătate | 5,5 % |
| Aromă și spațiu | 4,7 % |
| Ayurveda | 4,6 % |
| Îmbrăcăminte | 3,7 % |
Țări
Slovacia a reprezentat 40,1% din valoarea comenzilor, Cehia 32,0%, Ungaria 21,1%, iar Croația 6,7%.
Yoga a avut cea mai mare pondere în Cehia (39,7%). În Ungaria au condus meditația și sunetul (34,0%), înaintea segmentului yoga (30,2%). În Croația, pe primele locuri s-au aflat ayurveda (24,0%) și meditația și sunetul (23,6%), iar yoga a reprezentat 12,2%.
| Țară | Pondere |
|---|---|
| Slovacia | 40,1 % |
| Cehia | 32,0 % |
| Ungaria | 21,1 % |
| Croația | 6,7 % |
| Segment | Slovacia | Cehia | Ungaria | Croația |
|---|---|---|---|---|
| Yoga | 34,5 % | 39,7 % | 30,2 % | 12,2 % |
| Meditație și sunet | 21,7 % | 17,6 % | 34,0 % | 23,6 % |
| Ayurveda | 20,1 % | 17,1 % | 14,8 % | 24,0 % |
| Sănătate | 7,1 % | 5,4 % | 6,9 % | 17,9 % |
| Recuperare | 4,9 % | 8,6 % | 3,2 % | 10,2 % |
| Aromă și spațiu | 4,4 % | 5,5 % | 4,6 % | 8,2 % |
| Accesorii pentru pilates | 4,6 % | 2,7 % | 3,0 % | 2,6 % |
| Îmbrăcăminte | 2,7 % | 3,3 % | 2,4 % | 1,2 % |
| Barre | 0,0 % | 0,1 % | 1,0 % | 0,0 % |
Cum să interpretați aceste cifre
Metodologia este aceeași ca în anuarul 2025. Am încheiat ediția la 5 noiembrie 2026.
Sursa: Flexity, Central European Market Data by Flexity, anuar 2024, metodologie 1.0, flexitylab.com