Ročenka 2024: domácí cvičení a vybavení studií
Shrnutí
Nákupy firem a studií tvořily v roce 2024 27 % hodnoty objednávek. U domácího cvičení vedla jóga (33,2 %) před meditací a zvukem (22,9 %) a ájurvédou (18,5 %). Nejsilnějším měsícem byl jednoznačně prosinec s indexem 145.
Kdy se nakupuje
Index 100 je průměrný měsíc roku. Na domácí cvičení se nejvíce utratilo v listopadu (118) a prosinci (145), nejméně v únoru a březnu (oba 84). Červen a červenec se držely těsně pod průměrem (89), srpen byl nad ním (104).
Prosinec byl nejsilnější téměř ve všech segmentech, nejvýrazněji u regenerace (180), meditace a zvuku (149) a ájurvédy (143). Pomůcky na pilates měly kromě prosince silný také květen (126) a září (133).
Reformery si studia v roce 2024 objednávala zejména v létě, v září a v listopadu.
Index sezónnosti po měsících (průměrný měsíc roku = 100)
| Měsíc | Domácí cvičení celkem | Pomůcky na pilates | Jóga | Meditace a zvuk | Ájurvéda | Regenerace | Aroma a prostor | Zdraví |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| led | 102 | 86 | 119 | 81 | 105 | 102 | 104 | 87 |
| úno | 84 | 76 | 84 | 90 | 81 | 89 | 87 | 76 |
| bře | 84 | 69 | 84 | 80 | 94 | 77 | 89 | 75 |
| dub | 100 | 100 | 115 | 90 | 92 | 87 | 75 | 109 |
| kvě | 93 | 126 | 88 | 99 | 100 | 56 | 84 | 98 |
| čer | 89 | 98 | 92 | 91 | 82 | 79 | 89 | 86 |
| čvc | 89 | 69 | 82 | 92 | 95 | 99 | 103 | 87 |
| srp | 104 | 95 | 103 | 99 | 121 | 101 | 94 | 94 |
| zář | 97 | 133 | 95 | 104 | 76 | 103 | 105 | 108 |
| říj | 98 | 111 | 86 | 107 | 105 | 89 | 108 | 104 |
| lis | 118 | 96 | 111 | 119 | 108 | 140 | 127 | 151 |
| pro | 145 | 142 | 142 | 149 | 143 | 180 | 135 | 125 |
Co se kupuje na domácí cvičení
Bez reformerů a strojů: jóga 33,2 %, meditace a zvuk 22,9 %, ájurvéda 18,5 %, zdraví 7,6 %, regenerace 6,3 %, aroma a prostor 5,2 %, pomůcky na pilates 3,5 %, oblečení 2,7 % a barre 0,2 %.
| Segment | Podíl |
|---|---|
| Jóga | 33,2 % |
| Meditace a zvuk | 22,9 % |
| Ájurvéda | 18,5 % |
| Zdraví | 7,6 % |
| Regenerace | 6,3 % |
| Aroma a prostor | 5,2 % |
| Pomůcky na pilates | 3,5 % |
| Oblečení | 2,7 % |
| Barre | 0,2 % |
Studia a firmy
Objednávky s názvem firmy, IČO nebo DIČ tvořily 27 % hodnoty nákupů. U reformerů a strojů to bylo 63,1 %, u pomůcek na pilates 27,2 % a u jógy 18 %. Ájurvédu (4,6 %) a aroma (4,7 %) kupovaly převážně domácnosti.
| Segment | Podíl |
|---|---|
| Všechny nákupy | 27,0 % |
| Reformery a stroje | 63,1 % |
| Pomůcky na pilates | 27,2 % |
| Jóga | 18,0 % |
| Meditace a zvuk | 16,3 % |
| Regenerace | 6,7 % |
| Zdraví | 5,5 % |
| Aroma a prostor | 4,7 % |
| Ájurvéda | 4,6 % |
| Oblečení | 3,7 % |
Země
Slovensko tvořilo 40,1 % hodnoty objednávek, Česko 32,0 %, Maďarsko 21,1 % a Chorvatsko 6,7 %.
Jóga měla největší podíl v Česku (39,7 %). V Maďarsku vedla meditace a zvuk (34,0 %) před jógou (30,2 %). V Chorvatsku byly v čele ájurvéda (24,0 %) a meditace a zvuk (23,6 %), jóga tam tvořila 12,2 %.
| Země | Podíl |
|---|---|
| Slovensko | 40,1 % |
| Česko | 32,0 % |
| Maďarsko | 21,1 % |
| Chorvatsko | 6,7 % |
| Segment | Slovensko | Česko | Maďarsko | Chorvatsko |
|---|---|---|---|---|
| Jóga | 34,5 % | 39,7 % | 30,2 % | 12,2 % |
| Meditace a zvuk | 21,7 % | 17,6 % | 34,0 % | 23,6 % |
| Ájurvéda | 20,1 % | 17,1 % | 14,8 % | 24,0 % |
| Zdraví | 7,1 % | 5,4 % | 6,9 % | 17,9 % |
| Regenerace | 4,9 % | 8,6 % | 3,2 % | 10,2 % |
| Aroma a prostor | 4,4 % | 5,5 % | 4,6 % | 8,2 % |
| Pomůcky na pilates | 4,6 % | 2,7 % | 3,0 % | 2,6 % |
| Oblečení | 2,7 % | 3,3 % | 2,4 % | 1,2 % |
| Barre | 0,0 % | 0,1 % | 1,0 % | 0,0 % |
Jak číst tato čísla
Metodika je stejná jako v ročence 2025. Vydání jsme uzavřeli 5. 11. 2026.
Zdroj: Flexity, Central European Market Data by Flexity, ročenka 2024, metodika 1.0, flexitylab.com