Godišnjak 2024: vježbanje kod kuće i oprema za studije
Sažetak
Kupnje tvrtki i studija činile su u 2024. 27 % vrijednosti narudžbi. U vježbanju kod kuće vodila je joga (33,2 %) ispred meditacije i zvuka (22,9 %) te ajurvede (18,5 %). Najjači mjesec bio je nedvojbeno prosinac s indeksom 145.
Kada se kupuje
Indeks 100 predstavlja prosječan mjesec u godini. Na vježbanje kod kuće najviše se potrošilo u studenome (118) i prosincu (145), a najmanje u veljači i ožujku (oba 84). Lipanj i srpanj bili su malo ispod prosjeka (89), a kolovoz iznad njega (104).
Prosinac je bio najjači u gotovo svim segmentima, osobito kod regeneracije (180), meditacije i zvuka (149) te ajurvede (143). Pomagala za pilates imala su, osim prosinca, i snažan svibanj (126) te rujan (133).
Studiji su u 2024. reformere naručivali uglavnom ljeti, u rujnu i studenome.
Indeks sezonalnosti po mjesecima (prosječan mjesec u godini = 100)
| Mjesec | Vježbanje kod kuće ukupno | Pomagala za pilates | Joga | Meditacija i zvuk | Ajurveda | Regeneracija | Aroma i prostor | Zdravlje |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| sij. | 102 | 86 | 119 | 81 | 105 | 102 | 104 | 87 |
| velj. | 84 | 76 | 84 | 90 | 81 | 89 | 87 | 76 |
| ožu. | 84 | 69 | 84 | 80 | 94 | 77 | 89 | 75 |
| tra. | 100 | 100 | 115 | 90 | 92 | 87 | 75 | 109 |
| svi. | 93 | 126 | 88 | 99 | 100 | 56 | 84 | 98 |
| lip. | 89 | 98 | 92 | 91 | 82 | 79 | 89 | 86 |
| srp. | 89 | 69 | 82 | 92 | 95 | 99 | 103 | 87 |
| kol. | 104 | 95 | 103 | 99 | 121 | 101 | 94 | 94 |
| ruj. | 97 | 133 | 95 | 104 | 76 | 103 | 105 | 108 |
| lis. | 98 | 111 | 86 | 107 | 105 | 89 | 108 | 104 |
| stu. | 118 | 96 | 111 | 119 | 108 | 140 | 127 | 151 |
| pro. | 145 | 142 | 142 | 149 | 143 | 180 | 135 | 125 |
Što se kupuje za vježbanje kod kuće
Bez reformera i sprava: joga 33,2 %, meditacija i zvuk 22,9 %, ajurveda 18,5 %, zdravlje 7,6 %, regeneracija 6,3 %, aroma i prostor 5,2 %, pomagala za pilates 3,5 %, odjeća 2,7 % i barre 0,2 %.
| Segment | Udio |
|---|---|
| Joga | 33,2 % |
| Meditacija i zvuk | 22,9 % |
| Ajurveda | 18,5 % |
| Zdravlje | 7,6 % |
| Regeneracija | 6,3 % |
| Aroma i prostor | 5,2 % |
| Pomagala za pilates | 3,5 % |
| Odjeća | 2,7 % |
| Barre | 0,2 % |
Studiji i tvrtke
Narudžbe s nazivom tvrtke, OIB-om ili PDV brojem činile su 27 % vrijednosti kupnji. Kod reformera i sprava taj je udio iznosio 63,1 %, kod pomagala za pilates 27,2 %, a kod joge 18 %. Ajurvedu (4,6 %) i aromu (4,7 %) kupovala su pretežno kućanstva.
| Segment | Udio |
|---|---|
| Sve kupnje | 27,0 % |
| Reformeri i sprave | 63,1 % |
| Pomagala za pilates | 27,2 % |
| Joga | 18,0 % |
| Meditacija i zvuk | 16,3 % |
| Regeneracija | 6,7 % |
| Zdravlje | 5,5 % |
| Aroma i prostor | 4,7 % |
| Ajurveda | 4,6 % |
| Odjeća | 3,7 % |
Zemlje
Slovačka je činila 40,1 % vrijednosti narudžbi, Češka 32,0 %, Mađarska 21,1 %, a Hrvatska 6,7 %.
Joga je imala najveći udio u Češkoj (39,7 %). U Mađarskoj su vodili meditacija i zvuk (34,0 %) ispred joge (30,2 %). U Hrvatskoj su na čelu bili ajurveda (24,0 %) te meditacija i zvuk (23,6 %), a joga je ondje činila 12,2 %.
| Zemlja | Udio |
|---|---|
| Slovačka | 40,1 % |
| Češka | 32,0 % |
| Mađarska | 21,1 % |
| Hrvatska | 6,7 % |
| Segment | Slovačka | Češka | Mađarska | Hrvatska |
|---|---|---|---|---|
| Joga | 34,5 % | 39,7 % | 30,2 % | 12,2 % |
| Meditacija i zvuk | 21,7 % | 17,6 % | 34,0 % | 23,6 % |
| Ajurveda | 20,1 % | 17,1 % | 14,8 % | 24,0 % |
| Zdravlje | 7,1 % | 5,4 % | 6,9 % | 17,9 % |
| Regeneracija | 4,9 % | 8,6 % | 3,2 % | 10,2 % |
| Aroma i prostor | 4,4 % | 5,5 % | 4,6 % | 8,2 % |
| Pomagala za pilates | 4,6 % | 2,7 % | 3,0 % | 2,6 % |
| Odjeća | 2,7 % | 3,3 % | 2,4 % | 1,2 % |
| Barre | 0,0 % | 0,1 % | 1,0 % | 0,0 % |
Kako čitati ove brojke
Metodologija je ista kao u godišnjaku 2025. Izdanje smo zaključili 5. 11. 2026.
Izvor: Flexity, Central European Market Data by Flexity, godišnjak 2024, metodologija 1.0, flexitylab.com