Ročenka 2025: domáce cvičenie a vybavenie štúdií
Zhrnutie
Nákupy firiem a štúdií tvorili v roku 2025 viac ako polovicu hodnoty objednávok (51,6 %), o rok skôr to bola štvrtina. Pri domácom cvičení vedie jóga s tretinou, za ňou ide meditácia a zvuk (23,5 %) a ajurvéda (15,6 %). Najviac sa nakupovalo v decembri a januári, najmenej v lete a v septembri.
Kedy sa nakupuje
Index 100 je priemerný mesiac roka. December mal 124 a január 120, čiže v týchto dvoch mesiacoch išlo na domáce cvičenie zhruba o pätinu až štvrtinu viac peňazí než v bežnom mesiaci. Najslabšie boli júl (88) a september (87).
Ajurvéda je najsilnejšia v januári (128) a potom mesiac po mesiaci slabne až do októbra. Meditácia a zvuk má jeden výrazný vrchol, december (148). Pilatesové pomôcky sa najviac kupovali v máji (128).
Reformery si štúdiá objednávali v inom rytme ako domácnosti, najviac v apríli a potom od júla do septembra.
Index sezónnosti po mesiacoch (priemerný mesiac roka = 100)
| Mesiac | Domáce cvičenie spolu | Pilatesové pomôcky | Jóga | Meditácia a zvuk | Ajurvéda | Regenerácia | Aróma a priestor | Zdravie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jan | 120 | 111 | 121 | 123 | 128 | 122 | 110 | 96 |
| feb | 102 | 112 | 104 | 84 | 121 | 103 | 107 | 99 |
| mar | 105 | 95 | 117 | 74 | 117 | 124 | 108 | 113 |
| apr | 99 | 107 | 82 | 119 | 107 | 90 | 105 | 98 |
| máj | 97 | 128 | 111 | 84 | 92 | 82 | 94 | 80 |
| jún | 90 | 90 | 81 | 100 | 88 | 78 | 74 | 121 |
| júl | 88 | 69 | 93 | 82 | 80 | 95 | 93 | 104 |
| aug | 90 | 74 | 89 | 104 | 77 | 88 | 108 | 77 |
| sep | 87 | 103 | 83 | 91 | 84 | 73 | 86 | 93 |
| okt | 91 | 99 | 98 | 89 | 77 | 85 | 93 | 98 |
| nov | 107 | 91 | 107 | 101 | 114 | 124 | 107 | 111 |
| dec | 124 | 120 | 114 | 148 | 116 | 134 | 115 | 110 |
Čo sa kupuje na cvičenie doma
Bez reformerov a strojov vyzerá rozdelenie takto: jóga 33,4 %, meditácia a zvuk 23,5 %, ajurvéda 15,6 %, zdravie 8,2 %, regenerácia 5,7 %, pilatesové pomôcky 4,7 %, aróma a priestor 4,1 %, oblečenie 2,9 % a barre 2,0 %.
Oproti roku 2024 najviac pribudlo pilatesových pomôcok (z 3,5 % na 4,7 %) a barre (z 0,2 % na 2,0 %). Koľko štúdií na Slovensku už barre ponúka, ukazuje report Pilates v číslach 2026.
| Segment | Podiel |
|---|---|
| Jóga | 33,4 % |
| Meditácia a zvuk | 23,5 % |
| Ajurvéda | 15,6 % |
| Zdravie | 8,2 % |
| Regenerácia | 5,7 % |
| Pilatesové pomôcky | 4,7 % |
| Aróma a priestor | 4,1 % |
| Oblečenie | 2,9 % |
| Barre | 2,0 % |
Štúdiá a firmy
Za nákup firmy považujeme objednávku, ktorá má vo fakturačných údajoch názov firmy, IČO alebo IČ DPH. V roku 2025 tvorili takéto objednávky 51,6 % hodnoty všetkých nákupov, v roku 2024 to bolo 27 %.
Najvyšší podiel majú firmy pri reformeroch a strojoch (71,6 %), keďže tie si kupujú hlavne štúdiá. Pri pilatesových pomôckach je to 34,4 % a pri jóge 19,5 %. Ajurvédu (5,7 %) a arómu (5,3 %) kupujú prevažne domácnosti.
| Segment | Podiel |
|---|---|
| Všetky nákupy | 51,6 % |
| Reformery a stroje | 71,6 % |
| Pilatesové pomôcky | 34,4 % |
| Jóga | 19,5 % |
| Meditácia a zvuk | 16,8 % |
| Regenerácia | 13,7 % |
| Oblečenie | 9,1 % |
| Zdravie | 6,9 % |
| Ajurvéda | 5,7 % |
| Aróma a priestor | 5,3 % |
Krajiny
Zo Slovenska, Česka, Maďarska a Chorvátska pripadlo na Slovensko 45,1 % hodnoty objednávok, na Česko 31,7 %, na Maďarsko 15,5 % a na Chorvátsko 7,7 %. Rumunsko uvádzame samostatne, keďže tam predávame od mája 2025.
Poradie segmentov sa medzi krajinami líši. V Česku má jóga najväčší podiel zo všetkých krajín (39,7 %). V Maďarsku je meditácia a zvuk (32,6 %) mierne pred jógou (31,6 %). Chorvátsko má tri segmenty takmer vyrovnané: zdravie 22,2 %, meditáciu a zvuk 22,1 % a ajurvédu 21,5 %. V Rumunsku vedie jóga (30,1 %) tesne pred zdravím (28,7 %).
| Krajina | Podiel |
|---|---|
| Slovensko | 45,1 % |
| Česko | 31,7 % |
| Maďarsko | 15,5 % |
| Chorvátsko | 7,7 % |
| Segment | Slovensko | Česko | Maďarsko | Chorvátsko | Rumunsko |
|---|---|---|---|---|---|
| Jóga | 33,5 % | 39,7 % | 31,6 % | 16,0 % | 30,1 % |
| Meditácia a zvuk | 21,5 % | 21,0 % | 32,6 % | 22,1 % | 22,0 % |
| Ajurvéda | 16,9 % | 14,4 % | 12,2 % | 21,5 % | 6,4 % |
| Zdravie | 7,1 % | 5,6 % | 6,5 % | 22,2 % | 28,7 % |
| Regenerácia | 4,9 % | 7,4 % | 4,3 % | 6,7 % | 0,6 % |
| Pilatesové pomôcky | 6,2 % | 4,3 % | 4,0 % | 1,9 % | 1,8 % |
| Aróma a priestor | 3,3 % | 3,8 % | 4,3 % | 7,8 % | 3,0 % |
| Oblečenie | 3,7 % | 2,7 % | 2,1 % | 1,5 % | 2,0 % |
| Barre | 2,9 % | 1,0 % | 2,4 % | 0,4 % | 5,4 % |
Ako čítať tieto čísla
Ročenka vychádza z objednávok e-shopov Flexity, preto ju čítajte ako obraz našich zákazníkov v piatich krajinách. Podiely a sezónnosť sa menia pomaly, a tak sa dajú porovnávať medzi rokmi.
Počítame hodnotu objednávok bez DPH v eurách, prepočítanú mesačným kurzom ECB. Stornované a vrátené objednávky nezapočítavame, rovnako ako darčekové poukážky, video kurzy a produkty mimo tém ročenky. Každý produkt patrí do jedného segmentu podľa metodiky 1.0. Index sezónnosti domáceho cvičenia nezahŕňa reformery, stroje, barre ani oblečenie. Vydanie sme uzavreli 5. 11. 2026.
Zdroj: Flexity, Central European Market Data by Flexity, ročenka 2025, metodika 1.0, flexitylab.com