Anuar 2025: exerciții acasă și echiparea studiourilor
Rezumat
Achizițiile firmelor și studiourilor au reprezentat în 2025 mai mult de jumătate din valoarea comenzilor (51,6%), față de un sfert cu un an înainte. La exercițiile acasă, yoga conduce cu o treime, urmată de meditație și sunet (23,5%) și ayurveda (15,6%). Cele mai multe achiziții s-au făcut în decembrie și ianuarie, iar cele mai puține vara și în septembrie.
Când se cumpără
Indicele 100 reprezintă luna medie a anului. Decembrie a avut un indice de 124, iar ianuarie de 120, ceea ce înseamnă că în aceste două luni s-au cheltuit pentru exerciții acasă cu aproximativ o cincime până la un sfert mai mulți bani decât într-o lună obișnuită. Cele mai slabe luni au fost iulie (88) și septembrie (87).
Ayurveda are cel mai ridicat nivel în ianuarie (128), apoi scade lună de lună până în octombrie. Meditația și sunetul au un singur vârf pronunțat, în decembrie (148). Accesoriile pentru pilates s-au cumpărat cel mai mult în mai (128).
Studiourile au comandat reformere într-un ritm diferit de cel al gospodăriilor, cel mai mult în aprilie, apoi din iulie până în septembrie.
Indicele de sezonalitate pe luni (luna medie a anului = 100)
| Lună | Exerciții acasă, total | Accesorii pentru pilates | Yoga | Meditație și sunet | Ayurveda | Recuperare | Aromă și spațiu | Sănătate |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ian. | 120 | 111 | 121 | 123 | 128 | 122 | 110 | 96 |
| feb. | 102 | 112 | 104 | 84 | 121 | 103 | 107 | 99 |
| mar. | 105 | 95 | 117 | 74 | 117 | 124 | 108 | 113 |
| apr. | 99 | 107 | 82 | 119 | 107 | 90 | 105 | 98 |
| mai | 97 | 128 | 111 | 84 | 92 | 82 | 94 | 80 |
| iun. | 90 | 90 | 81 | 100 | 88 | 78 | 74 | 121 |
| iul. | 88 | 69 | 93 | 82 | 80 | 95 | 93 | 104 |
| aug. | 90 | 74 | 89 | 104 | 77 | 88 | 108 | 77 |
| sept. | 87 | 103 | 83 | 91 | 84 | 73 | 86 | 93 |
| oct. | 91 | 99 | 98 | 89 | 77 | 85 | 93 | 98 |
| nov. | 107 | 91 | 107 | 101 | 114 | 124 | 107 | 111 |
| dec. | 124 | 120 | 114 | 148 | 116 | 134 | 115 | 110 |
Ce se cumpără pentru exerciții acasă
Fără reformere și aparate, distribuția este următoarea: yoga 33,4%, meditație și sunet 23,5%, ayurveda 15,6%, sănătate 8,2%, recuperare 5,7%, accesorii pentru pilates 4,7%, aromă și spațiu 4,1%, îmbrăcăminte 2,9% și barre 2,0%.
Față de 2024, cele mai mari creșteri au fost la accesoriile pentru pilates (de la 3,5% la 4,7%) și barre (de la 0,2% la 2,0%). Raportul Pilates în cifre 2026 arată câte studiouri din Slovacia oferă deja barre.
| Segment | Pondere |
|---|---|
| Yoga | 33,4 % |
| Meditație și sunet | 23,5 % |
| Ayurveda | 15,6 % |
| Sănătate | 8,2 % |
| Recuperare | 5,7 % |
| Accesorii pentru pilates | 4,7 % |
| Aromă și spațiu | 4,1 % |
| Îmbrăcăminte | 2,9 % |
| Barre | 2,0 % |
Studiouri și firme
Considerăm achiziție a unei firme o comandă care include în datele de facturare denumirea firmei, CUI sau cod de TVA. În 2025, aceste comenzi au reprezentat 51,6% din valoarea tuturor achizițiilor, față de 27% în 2024.
Firmele au cea mai mare pondere la reformere și aparate (71,6%), deoarece acestea sunt cumpărate în principal de studiouri. La accesoriile pentru pilates, ponderea este de 34,4%, iar la yoga de 19,5%. Produsele de ayurveda (5,7%) și aromă (5,3%) sunt cumpărate predominant de gospodării.
| Segment | Pondere |
|---|---|
| Toate achizițiile | 51,6 % |
| Reformere și aparate | 71,6 % |
| Accesorii pentru pilates | 34,4 % |
| Yoga | 19,5 % |
| Meditație și sunet | 16,8 % |
| Recuperare | 13,7 % |
| Îmbrăcăminte | 9,1 % |
| Sănătate | 6,9 % |
| Ayurveda | 5,7 % |
| Aromă și spațiu | 5,3 % |
Țări
Dintre Slovacia, Cehia, Ungaria și Croația, Slovaciei i-au revenit 45,1% din valoarea comenzilor, Cehiei 31,7%, Ungariei 15,5%, iar Croației 7,7%. Prezentăm România separat, deoarece vindem acolo din mai 2025.
Clasamentul segmentelor diferă de la o țară la alta. În Cehia, yoga are cea mai mare pondere dintre toate țările (39,7%). În Ungaria, meditația și sunetul (32,6%) sunt ușor înaintea segmentului yoga (31,6%). Croația are trei segmente aproape egale: sănătate 22,2%, meditație și sunet 22,1% și ayurveda 21,5%. În România conduce yoga (30,1%), la mică distanță de sănătate (28,7%).
| Țară | Pondere |
|---|---|
| Slovacia | 45,1 % |
| Cehia | 31,7 % |
| Ungaria | 15,5 % |
| Croația | 7,7 % |
| Segment | Slovacia | Cehia | Ungaria | Croația | România |
|---|---|---|---|---|---|
| Yoga | 33,5 % | 39,7 % | 31,6 % | 16,0 % | 30,1 % |
| Meditație și sunet | 21,5 % | 21,0 % | 32,6 % | 22,1 % | 22,0 % |
| Ayurveda | 16,9 % | 14,4 % | 12,2 % | 21,5 % | 6,4 % |
| Sănătate | 7,1 % | 5,6 % | 6,5 % | 22,2 % | 28,7 % |
| Recuperare | 4,9 % | 7,4 % | 4,3 % | 6,7 % | 0,6 % |
| Accesorii pentru pilates | 6,2 % | 4,3 % | 4,0 % | 1,9 % | 1,8 % |
| Aromă și spațiu | 3,3 % | 3,8 % | 4,3 % | 7,8 % | 3,0 % |
| Îmbrăcăminte | 3,7 % | 2,7 % | 2,1 % | 1,5 % | 2,0 % |
| Barre | 2,9 % | 1,0 % | 2,4 % | 0,4 % | 5,4 % |
Cum să interpretați aceste cifre
Anuarul se bazează pe comenzile magazinelor online Flexity, așadar interpretați-l ca pe o imagine a clienților noștri din cinci țări. Ponderile și sezonalitatea se schimbă lent, ceea ce permite comparații între ani.
Calculăm valoarea comenzilor fără TVA în euro, convertită la cursul lunar al BCE. Nu includem comenzile anulate și returnate, nici voucherele cadou, cursurile video și produsele din afara temelor anuarului. Fiecare produs aparține unui singur segment conform metodologiei 1.0. Indicele de sezonalitate al exercițiilor acasă nu include reformerele, aparatele, barre și îmbrăcămintea. Am încheiat ediția la 5 noiembrie 2026.
Sursa: Flexity, Central European Market Data by Flexity, anuar 2025, metodologie 1.0, flexitylab.com