Ročenka 2025: domácí cvičení a vybavení studií
Shrnutí
Nákupy firem a studií tvořily v roce 2025 více než polovinu hodnoty objednávek (51,6 %), o rok dříve to byla čtvrtina. U domácího cvičení vede jóga s třetinou, za ní následuje meditace a zvuk (23,5 %) a ájurvéda (15,6 %). Nejvíce se nakupovalo v prosinci a lednu, nejméně v létě a v září.
Kdy se nakupuje
Index 100 je průměrný měsíc roku. Prosinec měl 124 a leden 120, tedy v těchto dvou měsících šlo na domácí cvičení zhruba o pětinu až čtvrtinu více peněz než v běžném měsíci. Nejslabší byly červenec (88) a září (87).
Ájurvéda je nejsilnější v lednu (128) a potom měsíc po měsíci slábne až do října. Meditace a zvuk má jeden výrazný vrchol, prosinec (148). Pomůcky na pilates se nejvíce kupovaly v květnu (128).
Reformery si studia objednávala v jiném rytmu než domácnosti, nejvíce v dubnu a potom od července do září.
Index sezónnosti po měsících (průměrný měsíc roku = 100)
| Měsíc | Domácí cvičení celkem | Pomůcky na pilates | Jóga | Meditace a zvuk | Ájurvéda | Regenerace | Aroma a prostor | Zdraví |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| led | 120 | 111 | 121 | 123 | 128 | 122 | 110 | 96 |
| úno | 102 | 112 | 104 | 84 | 121 | 103 | 107 | 99 |
| bře | 105 | 95 | 117 | 74 | 117 | 124 | 108 | 113 |
| dub | 99 | 107 | 82 | 119 | 107 | 90 | 105 | 98 |
| kvě | 97 | 128 | 111 | 84 | 92 | 82 | 94 | 80 |
| čer | 90 | 90 | 81 | 100 | 88 | 78 | 74 | 121 |
| čvc | 88 | 69 | 93 | 82 | 80 | 95 | 93 | 104 |
| srp | 90 | 74 | 89 | 104 | 77 | 88 | 108 | 77 |
| zář | 87 | 103 | 83 | 91 | 84 | 73 | 86 | 93 |
| říj | 91 | 99 | 98 | 89 | 77 | 85 | 93 | 98 |
| lis | 107 | 91 | 107 | 101 | 114 | 124 | 107 | 111 |
| pro | 124 | 120 | 114 | 148 | 116 | 134 | 115 | 110 |
Co se kupuje na domácí cvičení
Bez reformerů a strojů vypadá rozdělení takto: jóga 33,4 %, meditace a zvuk 23,5 %, ájurvéda 15,6 %, zdraví 8,2 %, regenerace 5,7 %, pomůcky na pilates 4,7 %, aroma a prostor 4,1 %, oblečení 2,9 % a barre 2,0 %.
Oproti roku 2024 nejvíce přibylo pomůcek na pilates (z 3,5 % na 4,7 %) a barre (z 0,2 % na 2,0 %). Kolik studií na Slovensku už barre nabízí, ukazuje report Pilates v číslech 2026.
| Segment | Podíl |
|---|---|
| Jóga | 33,4 % |
| Meditace a zvuk | 23,5 % |
| Ájurvéda | 15,6 % |
| Zdraví | 8,2 % |
| Regenerace | 5,7 % |
| Pomůcky na pilates | 4,7 % |
| Aroma a prostor | 4,1 % |
| Oblečení | 2,9 % |
| Barre | 2,0 % |
Studia a firmy
Za nákup firmy považujeme objednávku, která má ve fakturačních údajích název firmy, IČO nebo DIČ. V roce 2025 tvořily takové objednávky 51,6 % hodnoty všech nákupů, v roce 2024 to bylo 27 %.
Nejvyšší podíl mají firmy u reformerů a strojů (71,6 %), protože ty si kupují hlavně studia. U pomůcek na pilates je to 34,4 % a u jógy 19,5 %. Ájurvédu (5,7 %) a aroma (5,3 %) kupují převážně domácnosti.
| Segment | Podíl |
|---|---|
| Všechny nákupy | 51,6 % |
| Reformery a stroje | 71,6 % |
| Pomůcky na pilates | 34,4 % |
| Jóga | 19,5 % |
| Meditace a zvuk | 16,8 % |
| Regenerace | 13,7 % |
| Oblečení | 9,1 % |
| Zdraví | 6,9 % |
| Ájurvéda | 5,7 % |
| Aroma a prostor | 5,3 % |
Země
Ze Slovenska, Česka, Maďarska a Chorvatska připadlo na Slovensko 45,1 % hodnoty objednávek, na Česko 31,7 %, na Maďarsko 15,5 % a na Chorvatsko 7,7 %. Rumunsko uvádíme samostatně, protože tam prodáváme od května 2025.
Pořadí segmentů se mezi zeměmi liší. V Česku má jóga největší podíl ze všech zemí (39,7 %). V Maďarsku je meditace a zvuk (32,6 %) mírně před jógou (31,6 %). Chorvatsko má tři segmenty téměř vyrovnané: zdraví 22,2 %, meditaci a zvuk 22,1 % a ájurvédu 21,5 %. V Rumunsku vede jóga (30,1 %) těsně před zdravím (28,7 %).
| Země | Podíl |
|---|---|
| Slovensko | 45,1 % |
| Česko | 31,7 % |
| Maďarsko | 15,5 % |
| Chorvatsko | 7,7 % |
| Segment | Slovensko | Česko | Maďarsko | Chorvatsko | Rumunsko |
|---|---|---|---|---|---|
| Jóga | 33,5 % | 39,7 % | 31,6 % | 16,0 % | 30,1 % |
| Meditace a zvuk | 21,5 % | 21,0 % | 32,6 % | 22,1 % | 22,0 % |
| Ájurvéda | 16,9 % | 14,4 % | 12,2 % | 21,5 % | 6,4 % |
| Zdraví | 7,1 % | 5,6 % | 6,5 % | 22,2 % | 28,7 % |
| Regenerace | 4,9 % | 7,4 % | 4,3 % | 6,7 % | 0,6 % |
| Pomůcky na pilates | 6,2 % | 4,3 % | 4,0 % | 1,9 % | 1,8 % |
| Aroma a prostor | 3,3 % | 3,8 % | 4,3 % | 7,8 % | 3,0 % |
| Oblečení | 3,7 % | 2,7 % | 2,1 % | 1,5 % | 2,0 % |
| Barre | 2,9 % | 1,0 % | 2,4 % | 0,4 % | 5,4 % |
Jak číst tato čísla
Ročenka vychází z objednávek e-shopů Flexity, proto ji čtěte jako obraz našich zákazníků v pěti zemích. Podíly a sezónnost se mění pomalu, a tak je lze porovnávat mezi roky.
Počítáme hodnotu objednávek bez DPH v eurech, přepočtenou měsíčním kurzem ECB. Stornované a vrácené objednávky nezapočítáváme, stejně jako dárkové poukazy, videokurzy a produkty mimo témata ročenky. Každý produkt patří do jednoho segmentu podle metodiky 1.0. Index sezónnosti domácího cvičení nezahrnuje reformery, stroje, barre ani oblečení. Vydání jsme uzavřeli 5. 11. 2026.
Zdroj: Flexity, Central European Market Data by Flexity, ročenka 2025, metodika 1.0, flexitylab.com