2025. évi évkönyv: otthoni edzés és stúdiófelszerelés
Összefoglaló
A vállalkozások és stúdiók vásárlásai 2025-ben a rendelések értékének több mint felét (51,6%) tették ki, egy évvel korábban pedig a negyedét. Az otthoni edzésben a jóga vezet egyharmados aránnyal, ezt követi a meditáció és hang (23,5%), majd az ájurvéda (15,6%). A legtöbb vásárlás decemberben és januárban, a legkevesebb nyáron és szeptemberben történt.
Mikor vásárolnak
A 100-as index az év átlagos hónapját jelenti. Decemberben az index 124, januárban 120 volt, vagyis ebben a két hónapban nagyjából egyötödével-egynegyedével több pénzt költöttek otthoni edzésre, mint egy átlagos hónapban. Július (88) és szeptember (87) volt a leggyengébb.
Az ájurvéda januárban a legerősebb (128), majd hónapról hónapra gyengül egészen októberig. A meditáció és hang egyetlen markáns csúcsot mutat, decemberben (148). Pilateseszközöket májusban vásároltak a legtöbben (128).
A stúdiók a háztartásoktól eltérő ütemben rendeltek reformereket, leginkább áprilisban, majd júliustól szeptemberig.
Havi szezonalitási index (az év átlagos hónapja = 100)
| Hónap | Otthoni edzés összesen | Pilateseszközök | Jóga | Meditáció és hang | Ájurvéda | Regeneráció | Aroma és tér | Egészség |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jan. | 120 | 111 | 121 | 123 | 128 | 122 | 110 | 96 |
| febr. | 102 | 112 | 104 | 84 | 121 | 103 | 107 | 99 |
| márc. | 105 | 95 | 117 | 74 | 117 | 124 | 108 | 113 |
| ápr. | 99 | 107 | 82 | 119 | 107 | 90 | 105 | 98 |
| máj. | 97 | 128 | 111 | 84 | 92 | 82 | 94 | 80 |
| jún. | 90 | 90 | 81 | 100 | 88 | 78 | 74 | 121 |
| júl. | 88 | 69 | 93 | 82 | 80 | 95 | 93 | 104 |
| aug. | 90 | 74 | 89 | 104 | 77 | 88 | 108 | 77 |
| szept. | 87 | 103 | 83 | 91 | 84 | 73 | 86 | 93 |
| okt. | 91 | 99 | 98 | 89 | 77 | 85 | 93 | 98 |
| nov. | 107 | 91 | 107 | 101 | 114 | 124 | 107 | 111 |
| dec. | 124 | 120 | 114 | 148 | 116 | 134 | 115 | 110 |
Mit vásárolnak otthoni edzéshez
Reformerek és gépek nélkül a megoszlás a következő: jóga 33,4%, meditáció és hang 23,5%, ájurvéda 15,6%, egészség 8,2%, regeneráció 5,7%, pilateseszközök 4,7%, aroma és tér 4,1%, ruházat 2,9% és barre 2,0%.
2024-hez képest a pilateseszközök (3,5%-ról 4,7%-ra) és a barre (0,2%-ról 2,0%-ra) aránya nőtt a leginkább. A Pilates számokban 2026 című jelentés bemutatja, hány szlovákiai stúdió kínál már barre-órákat.
| Szegmens | Arány |
|---|---|
| Jóga | 33,4% |
| Meditáció és hang | 23,5% |
| Ájurvéda | 15,6% |
| Egészség | 8,2% |
| Regeneráció | 5,7% |
| Pilateseszközök | 4,7% |
| Aroma és tér | 4,1% |
| Ruházat | 2,9% |
| Barre | 2,0% |
Stúdiók és vállalkozások
Céges vásárlásnak azt a rendelést tekintjük, amelynek számlázási adatai között cégnév vagy adószám szerepel. 2025-ben ezek a rendelések az összes vásárlás értékének 51,6%-át tették ki, 2024-ben ez az arány 27% volt.
A vállalkozások aránya a reformereknél és gépeknél a legmagasabb (71,6%), mivel ezeket főként stúdiók vásárolják. A pilateseszközöknél ez 34,4%, a jógánál 19,5%. Az ájurvéda (5,7%) és az aroma (5,3%) termékeit túlnyomórészt háztartások vásárolják.
| Szegmens | Arány |
|---|---|
| Összes vásárlás | 51,6% |
| Reformerek és gépek | 71,6% |
| Pilateseszközök | 34,4% |
| Jóga | 19,5% |
| Meditáció és hang | 16,8% |
| Regeneráció | 13,7% |
| Ruházat | 9,1% |
| Egészség | 6,9% |
| Ájurvéda | 5,7% |
| Aroma és tér | 5,3% |
Országok
Szlovákia, Csehország, Magyarország és Horvátország közül Szlovákiára jutott a rendelések értékének 45,1%-a, Csehországra 31,7%, Magyarországra 15,5%, Horvátországra pedig 7,7%. Romániát külön mutatjuk be, mivel ott 2025 májusa óta értékesítünk.
A szegmensek sorrendje országonként eltér. A jóga aránya az összes ország közül Csehországban a legmagasabb (39,7%). Magyarországon a meditáció és hang (32,6%) kissé megelőzi a jógát (31,6%). Horvátországban három szegmens közel azonos arányú: egészség 22,2%, meditáció és hang 22,1%, ájurvéda 21,5%. Romániában a jóga vezet (30,1%), szorosan az egészség (28,7%) előtt.
| Ország | Arány |
|---|---|
| Szlovákia | 45,1% |
| Csehország | 31,7% |
| Magyarország | 15,5% |
| Horvátország | 7,7% |
| Szegmens | Szlovákia | Csehország | Magyarország | Horvátország | Románia |
|---|---|---|---|---|---|
| Jóga | 33,5% | 39,7% | 31,6% | 16,0% | 30,1% |
| Meditáció és hang | 21,5% | 21,0% | 32,6% | 22,1% | 22,0% |
| Ájurvéda | 16,9% | 14,4% | 12,2% | 21,5% | 6,4% |
| Egészség | 7,1% | 5,6% | 6,5% | 22,2% | 28,7% |
| Regeneráció | 4,9% | 7,4% | 4,3% | 6,7% | 0,6% |
| Pilateseszközök | 6,2% | 4,3% | 4,0% | 1,9% | 1,8% |
| Aroma és tér | 3,3% | 3,8% | 4,3% | 7,8% | 3,0% |
| Ruházat | 3,7% | 2,7% | 2,1% | 1,5% | 2,0% |
| Barre | 2,9% | 1,0% | 2,4% | 0,4% | 5,4% |
Hogyan értelmezze ezeket a számokat
Az évkönyv a Flexity webáruházak rendelésein alapul, ezért öt országban élő vásárlóinkról alkotott képként értelmezze. Az arányok és a szezonalitás lassan változnak, így az egyes évek összehasonlíthatók.
A rendelések áfa nélküli értékét euróban számítjuk, az EKB havi árfolyamán átszámítva. A törölt és visszaküldött rendeléseket nem számítjuk bele, ahogy az ajándékutalványokat, videótanfolyamokat és az évkönyv témáin kívül eső termékeket sem. Minden termék egy szegmensbe tartozik az 1.0 módszertan szerint. Az otthoni edzés szezonalitási indexe nem tartalmazza a reformereket, gépeket, a barre-t és a ruházatot. A kiadás lezárásának dátuma: 2026. november 5.
Forrás: Flexity, Central European Market Data by Flexity, 2025. évi évkönyv, módszertan 1.0, flexitylab.com