Godišnjak 2025: vježbanje kod kuće i oprema za studije
Sažetak
Kupnje tvrtki i studija činile su u 2025. više od polovice vrijednosti narudžbi (51,6 %), a godinu prije četvrtinu. U vježbanju kod kuće vodi joga s trećinom, a slijede meditacija i zvuk (23,5 %) te ajurveda (15,6 %). Najviše se kupovalo u prosincu i siječnju, a najmanje ljeti i u rujnu.
Kada se kupuje
Indeks 100 predstavlja prosječan mjesec u godini. Prosinac je imao 124, a siječanj 120, što znači da se u ta dva mjeseca na vježbanje kod kuće trošilo otprilike petinu do četvrtinu više novca nego u uobičajenom mjesecu. Najslabiji su bili srpanj (88) i rujan (87).
Ajurveda je najjača u siječnju (128), a zatim iz mjeseca u mjesec slabi sve do listopada. Meditacija i zvuk ima jedan izražen vrhunac, u prosincu (148). Pomagala za pilates najviše su se kupovala u svibnju (128).
Studiji su reformere naručivali drukčijim ritmom od kućanstava, najviše u travnju, a zatim od srpnja do rujna.
Indeks sezonalnosti po mjesecima (prosječan mjesec u godini = 100)
| Mjesec | Vježbanje kod kuće ukupno | Pomagala za pilates | Joga | Meditacija i zvuk | Ajurveda | Regeneracija | Aroma i prostor | Zdravlje |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| sij. | 120 | 111 | 121 | 123 | 128 | 122 | 110 | 96 |
| velj. | 102 | 112 | 104 | 84 | 121 | 103 | 107 | 99 |
| ožu. | 105 | 95 | 117 | 74 | 117 | 124 | 108 | 113 |
| tra. | 99 | 107 | 82 | 119 | 107 | 90 | 105 | 98 |
| svi. | 97 | 128 | 111 | 84 | 92 | 82 | 94 | 80 |
| lip. | 90 | 90 | 81 | 100 | 88 | 78 | 74 | 121 |
| srp. | 88 | 69 | 93 | 82 | 80 | 95 | 93 | 104 |
| kol. | 90 | 74 | 89 | 104 | 77 | 88 | 108 | 77 |
| ruj. | 87 | 103 | 83 | 91 | 84 | 73 | 86 | 93 |
| lis. | 91 | 99 | 98 | 89 | 77 | 85 | 93 | 98 |
| stu. | 107 | 91 | 107 | 101 | 114 | 124 | 107 | 111 |
| pro. | 124 | 120 | 114 | 148 | 116 | 134 | 115 | 110 |
Što se kupuje za vježbanje kod kuće
Bez reformera i sprava raspodjela izgleda ovako: joga 33,4 %, meditacija i zvuk 23,5 %, ajurveda 15,6 %, zdravlje 8,2 %, regeneracija 5,7 %, pomagala za pilates 4,7 %, aroma i prostor 4,1 %, odjeća 2,9 % i barre 2,0 %.
U odnosu na 2024. najviše su porasli udjeli pomagala za pilates (s 3,5 % na 4,7 %) i barrea (s 0,2 % na 2,0 %). Koliko studija u Slovačkoj već nudi barre, pokazuje izvještaj Pilates u brojkama 2026.
| Segment | Udio |
|---|---|
| Joga | 33,4 % |
| Meditacija i zvuk | 23,5 % |
| Ajurveda | 15,6 % |
| Zdravlje | 8,2 % |
| Regeneracija | 5,7 % |
| Pomagala za pilates | 4,7 % |
| Aroma i prostor | 4,1 % |
| Odjeća | 2,9 % |
| Barre | 2,0 % |
Studiji i tvrtke
Kupnjom tvrtke smatramo narudžbu koja u podacima za izdavanje računa ima naziv tvrtke, OIB ili PDV broj. U 2025. takve su narudžbe činile 51,6 % vrijednosti svih kupnji, a u 2024. taj je udio bio 27 %.
Tvrtke imaju najveći udio kod reformera i sprava (71,6 %) jer ih kupuju uglavnom studiji. Kod pomagala za pilates taj udio iznosi 34,4 %, a kod joge 19,5 %. Ajurvedu (5,7 %) i aromu (5,3 %) kupuju pretežno kućanstva.
| Segment | Udio |
|---|---|
| Sve kupnje | 51,6 % |
| Reformeri i sprave | 71,6 % |
| Pomagala za pilates | 34,4 % |
| Joga | 19,5 % |
| Meditacija i zvuk | 16,8 % |
| Regeneracija | 13,7 % |
| Odjeća | 9,1 % |
| Zdravlje | 6,9 % |
| Ajurveda | 5,7 % |
| Aroma i prostor | 5,3 % |
Zemlje
Među Slovačkom, Češkom, Mađarskom i Hrvatskom, na Slovačku je otpalo 45,1 % vrijednosti narudžbi, na Češku 31,7 %, na Mađarsku 15,5 %, a na Hrvatsku 7,7 %. Rumunjsku prikazujemo zasebno jer ondje prodajemo od svibnja 2025.
Poredak segmenata razlikuje se među zemljama. U Češkoj joga ima najveći udio od svih zemalja (39,7 %). U Mađarskoj su meditacija i zvuk (32,6 %) blago ispred joge (31,6 %). Hrvatska ima tri gotovo izjednačena segmenta: zdravlje 22,2 %, meditaciju i zvuk 22,1 % te ajurvedu 21,5 %. U Rumunjskoj vodi joga (30,1 %), malo ispred zdravlja (28,7 %).
| Zemlja | Udio |
|---|---|
| Slovačka | 45,1 % |
| Češka | 31,7 % |
| Mađarska | 15,5 % |
| Hrvatska | 7,7 % |
| Segment | Slovačka | Češka | Mađarska | Hrvatska | Rumunjska |
|---|---|---|---|---|---|
| Joga | 33,5 % | 39,7 % | 31,6 % | 16,0 % | 30,1 % |
| Meditacija i zvuk | 21,5 % | 21,0 % | 32,6 % | 22,1 % | 22,0 % |
| Ajurveda | 16,9 % | 14,4 % | 12,2 % | 21,5 % | 6,4 % |
| Zdravlje | 7,1 % | 5,6 % | 6,5 % | 22,2 % | 28,7 % |
| Regeneracija | 4,9 % | 7,4 % | 4,3 % | 6,7 % | 0,6 % |
| Pomagala za pilates | 6,2 % | 4,3 % | 4,0 % | 1,9 % | 1,8 % |
| Aroma i prostor | 3,3 % | 3,8 % | 4,3 % | 7,8 % | 3,0 % |
| Odjeća | 3,7 % | 2,7 % | 2,1 % | 1,5 % | 2,0 % |
| Barre | 2,9 % | 1,0 % | 2,4 % | 0,4 % | 5,4 % |
Kako čitati ove brojke
Godišnjak se temelji na narudžbama iz Flexity web trgovina, stoga ga čitajte kao prikaz naših kupaca u pet zemalja. Udjeli i sezonalnost mijenjaju se polako pa se mogu uspoređivati iz godine u godinu.
Računamo vrijednost narudžbi bez PDV-a u eurima, preračunatu prema mjesečnom tečaju ESB-a. Ne uračunavamo otkazane i vraćene narudžbe, kao ni poklon-bonove, videotečajeve i proizvode izvan tema godišnjaka. Svaki proizvod pripada jednom segmentu prema metodologiji 1.0. Indeks sezonalnosti vježbanja kod kuće ne uključuje reformere, sprave, barre ni odjeću. Izdanje smo zaključili 5. 11. 2026.
Izvor: Flexity, Central European Market Data by Flexity, godišnjak 2025, metodologija 1.0, flexitylab.com